Koně

Koně„Nedávej koni pamlsky, nebo Tě převálcuje“ znívá často z úst zkušených koňáků. To je jistě pravda, tedy alespoň do stejné míry, jako „nechoď kolem silnice, přejede Tě auto!“ Jenomže, tak jako u silnice si našinec raději vyleze na chodník a tak si zajistí bezpečnost, i u koně a pamlsků stačí udělat základní bezpečnostní opatření – naučit onoho několikasetkilového koně základní pozici, tzv. „nulovou variantu“.  To je pozice, do které se zvíře postaví, když „neví, co dělat.“ Nevědět, co dál, to totiž může být v pozitivním tréninku celkem stresující záležitost. I onen sportovec z našeho přirovnání bude hodně nervózní, pokud mu pár dnů před důležitými závody řekne trenér „hele, dneska Ti radit nebudu, dělej si, co chceš a nějak to dopadne.“ Zvíře potřebuje jistotu, něco, co určitě povede k výsledku a co může udělat i když nemá žádný podnět (který, jak víme, je onou šancí).

Než byste se tedy pustili do pozitivního tréninku s odměnami s tak velkým zvířetem, jakým je kůň, naučte ho jako jeden z prvních úkonů „když nevíš, co dělat, stoupni si do určité vzdálenosti ode mě a čekej na další signály. Za tohle jsi odměňován, ne za vykrádání kapsičky.“ To je základní podmínka bezpečnosti, stejně jako chodník vedle rušné silnice.

Trénink koní s klikrem a za pamlsky může být zajímavější, než se zdá. Kůň je skutečně velmi inteligentní a má-li šanci pak i kreativní zvíře. Na praktických trénincích (hlavně ve stáji Barochov) jsme už dělali nejen praktické věci jako nástup do přepravníku, přechod přes bazének s vodou či prosté následování targetu, ale i zdánlivě psí úkony, jako přinesení kyblíčku nebo odesílání koně na povel na místo. Vidět koně, jak bez nápovědy „loví své šance“ a hraje s vámi něco jako „přihořívá, přihořívá, hoří!“ je opravdu zážitek. Ale má to své zásady a ti, kteří „skočí z chodníku do vozovky“ tu velmi rychle spláčou nad výdělkem.


Róza doporučuje

Knihy F. Šusta: "Trénink je rozhovor..." a "Trénink je v hlavě..." Na dobírku + poštovné zasíláme knihy s podpisem + přiložíme CD s novou verzí počítačové hry Trenér zvířat.

objednat knihu

Termíny seminářů

27. 02. 2018 - Brno, Psí park Se svým psem teď a tady V BRNĚ
03. 03. 2018 - Uherský Brod BESEDOSEMINÁŘ JAK ODNAUČIT
19. 03. 2018 - Praha - Bouda Večerní výstavní cvičáček se mnou a rozhodčí Míšou Čermákovou
25. 03. 2018 - Brno Besedoseminář Práce se skupinou
25. 03. 2018 - Brno Praktické lekce
29. 03. 2018 - Brno - Psí park BESEDOSEMINÁŘ JAK ODNAUČIT
14. 04. 2018 - Plzeň BESEDOSEMINÁŘ JAK ODNAUČIT+praktická lekce

Vaše příbehy